Rapid București intenționează să efectueze schimbări semnificative în lot înainte de startul sezonului 2026-2027, anunță Victor Angelescu, acționar al clubului. În cadrul unui eveniment legat de stabilirea țințarului noii stagiuni din SuperLiga, oficialul giuleștean a oferit detalii despre perspectivele de transfer și programul competițional al echipei.
Planuri de transferuri și plecări la Rapid
Victor Angelescu a declarat că în prezent clubul negociază cu doi jucători, însă intenționează să adauge minimum încă trei sau patru nume în lot. El a precizat că mutările se vor oficializa în perioada următoare, înainte de începerea sezonului.
De asemenea, oficialul a menționat că există planuri de a face și unele plecări, dacă vor veni oferte pentru anumite loturi. Până în prezent, Rapid a semnat cu doi jucători, unul dintre aceștia provenind de la o rivală din SuperLiga.
Mai mult, lista de despărțiri include cinci nume: Elvir Koljic, Leo Bolgado, Diego Mendes și Daniel Paraschiv au părăsit echipa, iar Tobias Christensen a fost transferat în Polonia, anunț în exclusivitate de FANATIK.
Programul Ligii și primele meciuri pentru Rapid
Țintarul pentru sezonul 2026-2027 a fost anunțat vineri. Rapid va începe campionatul acasă, împotriva nou-promovatei Sepsi, meci care are loc în Giulești. Următoarea deplasare va fi la Botoșani, iar apoi echipa îl va întâlni pe CFR Cluj, fosta formație a lui Daniel Pancu.
Victor Angelescu a spus că dorința echipei a fost să joace primul meci pe teren propriu, pentru a avea un debut favorabil, mai ales având în vedere revenirea lui Daniel Pancu ca antrenor. El a comentat și faptul că jocul de debut va fi împotriva unei echipe promovate, deși recunoaște experiența și valoarea Sepsi.
Programul include și o deplasare la Botoșani în etapa a doua, considerată dificilă. După acestea, urmează partida cu CFR Cluj, într-un meci important pentru începutul sezonului.
