vineri, 26 iunie 2026 28°C Iași
Sport

Antrenorul remarcabil din SuperLiga atrage atenția conducerii Dinamo

De Oprea Mihai
Facebook X WhatsApp LinkedIn

Adrian Mihalcea (50 de ani) se pregătește pentru al doilea sezon consecutiv pe banca tehnică a clubului UTA, după ce în primul an a încheiat campionatul pe locul șapte. Antrenorul și-a exprimat deschiderea pentru o eventuală revenire la Dinamo, echipă la care a jucat în perioada 1996-2001 și 2004-2005, și pentru care a câștigat patru trofee.

Adrian Mihalcea nu exclude o revenire la Dinamo

Adrian Mihalcea a antrenat-o pe Dinamo în 2020, într-un context complicat pentru club, afectat de pandemia de COVID-19. După mai mulți ani în care a afirmat că nu și-ar dori să revină, a spus acum că ar fi dispus să accepte o ofertă din partea „câinilor”.

El a declarat că a avut o perioadă dificilă ca antrenor la Dinamo, dar a afirmat că percepe acum o schimbare în atitudine și experiență.

„Am declarat de câteva ori că pentru mine Dinamo va rămâne doar în suflet și nu mă va mai interesa. S-au schimbat timpurile, m-am schimbat și eu. Poate sunt mai înțelept și cu siguranță am și mai multă experiență și dacă va fi la un moment dat acel telefon, voi răspunde afirmativ”, a spus Mihalcea, conform Digi Sport.

În prezent, banca tehnică a Dinamo este ocupată de portughezul Nuno Campos, numit după plecarea lui Zeljko Kopic.

Ce s-a întâmplat în primul mandat la Dinamo

Adrian Mihalcea preluat-o pe Dinamo în martie 2020, înlocuind-o pe Dusan Uhrin. La scurt timp, campionatul a fost suspendat din cauza pandemiei, iar debutul său pe banca formației a avut loc în iunie.

El a condus echipa în șapte meciuri oficiale în decurs de trei săptămâni, obținând o victorie, o remiză și cinci eșecuri. În iulie, a fost înlocuit de Gigi Mulțescu, după ce Dinamo se afla pe poziție retrogradabilă.

Pentru finalul campionatului, Dinamo a terminat pe locul 13, penultimul, în condițiile în care nu toate meciurile din play-out s-au disputat din cauza amânărilor provocate de pandemie. Federația Română de Fotbal a decis să mărească numărul de echipe în prima divizie, iar ultima clasată, Chindia Târgoviște, a disputat barajul de menținere în Liga I.

După experiența de la Dinamo, Mihalcea a condus echipe precum Unirea Slobozia, Chindia Târgoviște și Gloria Buzău. În vara lui 2025, a fost numit antrenor la UTA, unde are contract până în 2027, cu posibilitate de prelungire automată dacă se ating anumite condiții.

Cariera și realizările lui Adrian Mihalcea

Ca fotbalist, Mihalcea a fost jucător al Dinamo în perioadele 1996-2001 și 2004-2005, cucerit cu echipa sa patru trofee de-a lungul carierei.

El a avut o experiență scurtă și pe banca tehnică, dincolo de perioada la Dinamo, conducând echipe precum Unirea Slobozia, Chindia Târgoviște și Gloria Buzău, înainte de a fi numit la UTA în vara anului 2025.

Contractul său cu formația arădeană s-a prelungit automat până în 2027.

Formația de pe banca căreia activează în prezent, UTA, a terminat sezonul 2025-2026 pe locul șapte în clasament.

Oprea Mihai

Lasă comentariul tău

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *