joi, 25 iunie 2026 17°C Iași
Ultima Oră

Poliția din Iași a sanctionat pietoni care traversau neregulamentar strada

De Pavel Ioana
Facebook X WhatsApp LinkedIn

Poliția Municipalului Iași a intervenit pe 23 iunie pentru a combate nerespectarea normelor rutiere de către pietoni și conducătorii auto, fiind aplicate 37 de sancțiuni contravenționale și inițiate măsuri de control în trafic.

Acțiune pentru creșterea siguranței rutiere

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier au acționat pentru prevenirea accidentelor generate de pietoni neregulamentari. În cadrul acestei acțiuni, au fost aplicate 19 sancțiuni pentru pietoni care au încălcat regulile de circulație, precum traversarea neregulamentară.

Sancțiuni pentru alte nereguli în trafic

Au fost aplicate 18 sancțiuni pentru alte abateri rutiere, cu o valoare totală de 10.732 de lei. Polițiștii au inițiat și măsuri de restricție pentru conducătorii auto, scoțând 20 de vehicule din trafic pentru pericol sau neconformități, și suspendând dreptul de a conduce pentru aceștia.

Recomandări pentru pietoni

Purtătorul de cuvânt, Adina Ciobanu, a transmis recomandări privind respectarea semnalizării și utilizarea trotuarelor. Aceasta a subliniat importanța vizibilității și evitarea folosirii telefonului mobil în timpul traversării pentru siguranță pietonală.

Controlul conducătorilor de biciclete și trotinete

Pe 22 iunie, polițiștii au verificat conducătorii de biciclete și trotinete. Au fost aplicate 25 de sancțiuni contravenționale, dintre care 17 pentru bicicliști și 8 pentru trotinetiști, în cadrul unei acțiuni de prevenire a abaterilor în trafic.

Controale în continuare în traficul ieșean

Autoritățile vor continua controalele pentru a verifica respectarea regulilor, fiind în plan și identificarea pietonilor care traversează sau circulă neregulamentar. Măsurile includ sancțiuni și retragerea documentelor autovehiculelor neconforme.

Pavel Ioana

Lasă comentariul tău

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *