marți, 23 iunie 2026 18°C Iași
Ultima Oră

Guvernul Adrian Veștea nu a primit votul de încredere în Parlament

De Pavel Ioana
Facebook X WhatsApp LinkedIn

Guvernul Adrian Veștea a picat în Parlament după ce nu a obținut votul de încredere necesar, în ciuda eforturilor de a-și asigura majoritatea de 233 de voturi. În urma votului secret cu bile, numărătoarea paralelă a indicat doar 207 voturi favorabile, cu absențe semnificative din partea unor parlamentari importanți.

Rezultatul votului și absențele cruciale

Guvernul Veștea avea nevoie de minim 233 de voturi pentru a fi învestit. La urne s-au exprimat confirmativ doar 207 voturi, fiind astfel respins. La vot nu au participat toți parlamentarii AUR, în frunte cu liderul formațiunii, George Simion, care a cerut parlamentarilor partidului să părăsească sala.

O altă absență notabilă a fost cea a lui Victor Ponta, a cărui prezență în plen nu a fost înregistrată. Aceste absente au fost decisive pentru rezultatul final, reducând șansele de succes ale guvernului.

Reacții și declarații ale premierului desemnat

Adrian Veștea a afirmat că a venit în acest proiect cu bune intenții și consideră că a răspuns unei provocări importante. El și-a exprimat regretul că nu s-au concretizat eforturile de formare a guvernului. După vot, Veștea a avertizat că respingerea guvernului poate prelungi incertitudinea politică și economică într-un context dificil pentru România.

El a precizat că perioada următoare va aduce tot o stare de nesiguranță și neliniște pentru români, accentuând nevoia de o nouă abordare politică.

Votul și poziția liderului AUR

Votul asupra cererii de învestitură a fost secret cu bile, fiind nevoie de cel puțin 233 de voturi favorabile. Deși guvernul avea nevoie de sprijinul AUR, liderul formațiunii, George Simion, a cerut colegilor să părăsească sala, lăsând atingerea majorității în suspensie.

Simion a criticat situația din țară, vorbind despre trădare și despre promisiuni neonorate de-a lungul anilor. El a spus că cei din AUR nu vor să trădeze și a anunțat că partidul său părăsește sala, lăsând posibilitatea ca viitorul guvern să fie construit din alte formule.

Adrian Veștea despre compromis și responsabilitate

Premierul desemnat a declarat că știe că propunerea de guvernare a fost rezultatul unei negocieri politice. În plen, el a afirmat că într-o democrație matură, compromisurile se văd ca un semn de responsabilitate, nu de slăbiciune.

Veștea a subliniat că nu au fost urmărite răspunsuri partidice sau ideologice, ci soluții bune pentru țară. El a atras atenția asupra faptului că Romania are nevoie de stabilitate și predictibilitate. A precizat că vor urma reforme și decizii dificil, dar este convins că țara dispune de resursele și oamenii necesari pentru a merge mai departe.

Etichete:
Pavel Ioana

Lasă comentariul tău

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *