Mihai Stoica reacționează dur în scandalul transferului Anderson Ceara
Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație al FC Steaua București, a criticat dur clubul Csikszereda în contextul transferului ratat al lui Anderson Ceara. Oficialul clubului din București a afirmat că reprezentanții echipei din Miercurea Ciuc au știut despre problemele medicale ale jucătorului și au preferat să nu le menționeze în negocieri.
Acuzații privind ascunderea stadiului medical al jucătorului
Stoica a declarat că nu a existat o discuție publică sau informații scurse din partea sa sau a echipei FCSB, precizând că doar el și Valeriu Argăseală au avut cunoștințe despre stadiul negocierilor legate de transfer. El a acuzat clubul Csikszereda că a fost conștient de problemele lui Ceara, dar nu le-a comunicat.
Președintele FCSB a susținut că dacă clubul din Miercurea Ciuc ar fi fost sincer, ar fi trebuit să menționeze că jucătorul a fost operat de ligamente încrucișate la ambii genunchi.
El a explicat că oferta formulată de clubul din Ciuc prevedea plata unei sume în tranșe, sumă ce urma să fie achitată în anul următor, condiție legată de participarea lui Ceara în cel puțin 50% din meciuri. Stoica a afirmat că știa că fotbalistul nu putea fi utilizat în totalitate, dar a fost informat despre oferta făcută și despre condițiile acesteia.
Clauze contractuale considerate exagerate de către FCSB
Mihai Stoica a menționat și faptul că reprezentanții clubului Csikszereda au solicitat includerea unor clauze contractuale considerate de el exagerate. El a declarat că are dovezi clare în acest sens și le va face publice.
Printre condițiile discutate, Stoica a evidențiat solicitarea ca meciurile în care Ceara ar fi fost accidentat sau suspendat să nu fie incluse în numărul total de meciuri pentru stabilirea plafonului de plată. El a criticat propunerea, descriind-o ca fiind „ireală” și „total exagerată”, acuzând că ar fi fost o încercare de a plăti pentru un jucător care nu ar fi putut să joace.
El a reiterat că există documente scrise care susțin afirmațiile sale și că nu are intenția de a discuta în lipsa dovezilor concrete.
Reacția oficialului FCSB
Mihai Stoica a subliniat că a refuzat să continue negocierile în condițiile impuse și că a considerat toate propunerile ca fiind nerealiste. El a mai precizat că, în ciuda întregului scandal, echipa sa nu a divulgat informații despre problemele medicale ale fotbalistului, fiind în posesia unor dovezi clare despre inițiativa clubului din Miercurea Ciuc.
Potrivit declarațiilor sale, discuțiile s-au încheiat fără transfer, fiind clar că diferențele de poziții și condițiile impuse de către clubul din Ciuc au fost decisivă în această situație.
Mihai Stoica a afirmat că va face publice aceste dovezi dacă va fi nevoie și că aspectele legate de această tranzacție vor rămâne în zona legală și contractuală, fără alte implicații din partea sa.
Acest conflict a apărut în contextul negocierilor pentru transferul fotbalistului Anderson Ceara, fotbalist brazilian, care a fost aproape de un transfer la FCSB înainte ca discuțiile să se oprească din cauza diferențelor privind stadiul său medical și clauzele contractuale.
