luni, 22 iunie 2026 30°C Iași
Sport

Fără drept de promovare, Steaua transferă din Champions League în România

De Oprea Mihai
Facebook X WhatsApp LinkedIn

Steaua efectuează schimbări semnificative în lot pentru sezonul Ligii 2

Echipa de fotbal Steaua a început pregătirile pentru campionatul Ligii 2, sub conducerea antrenorului Daniel Oprița. Gruparea „roș-albastră” a renunțat la 10 jucători după sezonul anterior și a adus până acum 8 noi fotbaliști, inclusiv două transferuri anunțate recent.

Transferuri recent anunțate

Steaua a oficializat semnarea a doi fotbaliști străini în această perioadă. Brazilianul Pedro Caldieraro, în vârstă de 20 de ani, a semnat cu echipa, venind de la Pafos, echipă cipriotă care a evoluat în Liga Campionilor UEFA sezonul trecut. Caldieraro a fost lot pentru meciurile cu Chelsea și Slavia Praga, dar nu a jucat în partidele respective.

Fostul jucător U19 al Pafos a fost golgheterul echipei în sezonul 2024-2025. A avut doar un meci în competițiile seniori, jucând finalul unui meci din Cupa Ciprului împotriva Digenis Morfou. Tehnicianul Daniel Oprița a declarat că Caldieraro este un jucător cu tehnică bună și capacitatea de a scoate om din joc, menționând că a sosit recent în România și a participat la antrenamente.

Al doilea transfer anunțat este cel al fundașului central spaniol Carlos Daniel Dorado, în vârstă de 26 de ani. El a evoluat pentru echipe precum Cacereno, Córdoba B, Talavera, Villanovense și Xerez, în diviziile inferioare ale Spaniei. În sezonul încheiat, Dorado a avut 30 de prezențe și a marcat un gol pentru Xerez în Segunda Federación, liga a 4-a spaniolă.

Sezonul anterior, Steaua a renunțat la 10 jucători, printre care și fostul internațional român Adi Popa. Antrenorul Daniel Oprița a menționat recent faptul că Diego Matei a fost transferat la Universitatea Craiova, împărtășind opinii despre controversa acestui transfer în cadrul echipei.

Reorganizarea lotului și perspective

Noile achiziții marchează o reorganizare serioasă a lotului, în încercarea de a pregăti echipa pentru sezonul Ligii 2. Ca parte a strategiei, s-au făcut transferuri atât din spațiul intern, cât și din străinătate, pentru a consolida echipa din toate punctele de vedere.

Declarându-se optimist, antrenorul Daniel Oprița a subliniat că lotul este în curs de formare și că echipa vizează o poziție de top în campionat. Noile mutări vor fi evaluate în antrenamentele următoare și în meciurile de pregătire.

Acesta afirmă că rezultatele și forma echipei vor fi decisive pentru obiectivele viitorului sezon din Liga 2.

Noul sezon al Ligii 2 va începe în următoarele săptămâni, iar echipa pregătită de Daniel Oprița a început deja activitatea de pregătire și selecție a lotului.

Steaua continuă procesul de transfer și consolidare pentru a fi competitivă în noua ediție a campionatului.

Oprea Mihai

Lasă comentariul tău

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *