sâmbătă, 27 iunie 2026 26°C Iași
Economic

SUA au anunțat lovituri asupra Iranului, care a ripostat

De Vasilescu Elena
Facebook X WhatsApp LinkedIn

**Tensiuni în zona Strâmtorii Ormuz și acord de pace între Israel și Liban**

Iranul a lansat lovituri împotriva unor obiective americane după atacul asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz, un incident atribuit Teheranului. În replică, armata americană a declarat că a vizat instalații iraniene în regiune, în timp ce oficialii iranieni au avertizat asupra continuării atitudinii agresive.

Acțiuni militare și reacții oficiale

Loviturile americane, primele după semnarea memorandumului de înțelegere între Washington și Teheran din 17 iunie, au fost declanșate după ce o navă comercială a fost atacată în apropierea Strâmtorii Ormuz, eveniment în care SUA au identificat Iranul ca responsabil. În comunicatul său, armata americană a anunțat că a ţintit depozite de rachete, drone și stații radar iraniene.

Televiziunea de stat iraniană a relatat despre o explozie și un impact de proiectil asupra unui chei din orașul port Sirik, situat în sudul Iranului. În plus, autoritățile iraniene au transmis mai multe misiuni de avertisment navei, considerând-o „infracțiune” în cadrul traficului în Strâmtoarea Ormuz.

Gardienii Revoluției au avertizat că, dacă agresiunea se va repeta, răspunsul va fi mai amplu. Într-un mesaj difuzat de televiziunea de stat Irib, aceștia au menționat că o astfel de reacție ar avea loc în cazul unui nou atac.

Trafic maritim și măsuri de evacuare

De la semnarea memorandomului, navigația în Strâmtoarea Ormuz a continuat, dar au fost observate nave care au trecut pe trasee neautorizate de autoritatea iraniană. În total, vineri, 29 de nave comerciale au traversat zona, conform datelor site-ului de monitorizare Kpler. Dintre acestea, 17 au traversat pe trasee apropiate coastelor Omanului, în timp ce alte 42 au trecut joi și alte 57 miercuri.

Organizația Maritimă Internațională (OMI) a anunțat că procesul de evacuare a cele circa 600 de nave, cu 11.000 de marinari la bord, situate în Golful Persic, va fi reluat după ce s-au primit „confirmări suplimentare” privind garanțiile de securitate. Până în prezent, circa 2.500 de marinari și 115 nave au fost evacuați de la începutul operațiunii, marți, conform datelor OMI.

În urma atacului asupra cargoului, procesul de evacuare a fost suspendat temporar, dar autoritățile marine intenționează să reia evacuarea odată ce vor exista garanții de siguranță suficiente.

Acord de pace între Israel și Liban

Pe alt front, Israelul și Libanul au semnat un acord cadru sub egida Washingtonului, având drept scop consolidarea păcii și securității durabile între cele două state aflate în stare de război de decenii.

Premierul Benjamin Netanyahu a afirmat, într-o înregistrare video, că Israelul menține armata în sudul Libanului „atât timp cât Hezbollah nu va fi dezarmat”. El a menționat că au fost create „două zone pilot” sub controlul armatei libaneze, dar populația civilă refugiata în zonă nu poate reveni momentan.

Președintele libanez Joseph Aoun a salutat acordul ca fiind un „prim pas” spre restaurarea suveranității libaneze, fără „ocupație”, „subordonare” sau „tutelă”. Reacțiile internaționale au evidențiat accentul pus pe dezarmarea Hezbollah.

Ambasada libaneză la Washington și șeful diplomației americane, Marco Rubio, au evocat nevoia implementării dezarmării Hezbollah. Deputatul Hezbollah, Hassan Fadlallah, a declarat că acordul reprezintă o „tentativă de a perturba” înțelegerile cu Teheran, acuzând că Iranul nu vrea să disocieze dosarele libanez și iranian.

< Lionel Liban a fost implicat încă din martie în conflictul regional, când Hezbollah a atacat Israelul pentru a sprijini Iranul, după o ofensivă comună americano-israeliană asupra Teheranului din februarie.>

Vasilescu Elena

Lasă comentariul tău

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *