joi, 25 iunie 2026 29°C Iași
Politica

Nicușor Dan a publicat pe Facebook după evenimentul de la Cluj

De Dima Radu
Facebook X WhatsApp LinkedIn

Președintele României a vizitat Cluj-Napoca, unde s-a întâlnit cu tineri și a participat la evenimente legate de tehnologie. În timpul scurtei sale opriri, Nicușor Dan a semnat autografe și a făcut selfie-uri cu zeci de tineri, exprimând aprecierea față de energia și entuziasmul orașului.

Vizita la Cluj și declarațiile președintelui

Nicușor Dan a spus că energia și entuziasmul tinerilor din Cluj sunt „extraordinare”. Președintele a scris pe Facebook că a avut o discuție cu organizatorii evenimentului Techsylvania, cel mai important eveniment de tehnologie din Europa Centrală și de Est. El a menționat subiecte precum inovația, antreprenoriatul și oportunitățile economice ale României.

Întâlnire cu organizatorii Techsylvania

Președintele a participat la o cină oficială cu organizatorii evenimentului Techsylvania. În declarațiile sale, a evidențiat interesul pentru sprijinirea inovației și dezvoltării tehnologice în România.

Mesaj către partide și situația guvernamentală

Nicușor Dan a avut și o rundă de discuții cu partidele politice privind învestirea unui nou guvern. El a declarat că așteaptă concluziile acestora, spunând că intenția este de a forma o guvernare prooccidentală, minoritară. Președintele a adăugat că speră ca partidele să finalizeze procesul cât mai repede și să „fie serioși”.

El a precizat că partidele ar trebui să discute între ele și să vină cu concluzii vineri. Referitor la posibilitatea învestirii unui guvern Grindeanu, a spus că decizia depinde de partide: „Haideți să vedem ce decid partidele”.

Participarea la Summitul Flancului Estic în Gdansk

După vizita la Cluj, președintele a plecat în Polonia, la Gdansk, pentru cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic, parte a Formatului Helsinki. Principalul obiectiv al summitului este coordonarea statelor UE vecine cu Federația Rusă pentru implementarea Planului Readiness 2030 și consolidarea mecanismelor europene de apărrare.

România solicită angajamente ferme din partea partenerilor europeni pentru sporirea sistemelor de monitorizare și combatere a dronelor, cu focus pe județele Tulcea și Constanța. Zonele respective sunt expuse din cauza proximității cu porturile ucrainene de la Dunăre.

Președintele urmărește consolidarea cooperării europene pentru gestionarea riscurilor de securitate în regiune și a asigurat că discuțiile vor continua pentru întărirea protecției în zonele vulnerabile.

Președintele României va participa în zilele următoare la aceste discuții, dar vizita sa în Germania și pe scena internațională continuă, în contextul evoluțiilor din regiune.

Dima Radu

Lasă comentariul tău

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *